Kas olete kuulnud mõistet dividend, kuid pole kindel, mida see tähendab? Sellel lehel õpime rohkem dividendide ja saadud dividendide maksustamise kohta.
Võite alati meie meeskonnaga ühendust võtta ja me aitame Teil edasi liikuda, ilma et peaksite nende asjade eest ise hoolitsema.
Samuti meil on hea meel teha pakkumine oma raamatupidamisteenust.
Mis on dividend?
Lihtsustatult öeldes on dividend aktsionäri osa ettevõtte kasumist. Dividendi saamise aluseks on osalus äriühingus. Dividendi puhul on tegemist passiivse tuluga, s.t sõltumata sellest, kas omanik võtab kasumi teenimisest osa või mitte, on tal õigus dividendi saamisele. Dividend on kasu, mida saadakse äriühingusse paigutatud investeeringult. Dividend on makse, mida tehakse juriidilise isiku organi otsuse põhjal puhaskasumist või varasemate majandusaastate jaotamata kasumist. Dividende makstakse tavaliselt kord aastas, kuid on ka ettevõtteid, kes jagavad dividendi kaheks või enamaks osaks ja maksavad selle kokkulepitud kuupäevadel väikeste osadena.
LOE lisa Maksu- ja Tolliameti lehet.
Dividendide maksustamise tingimused
- Osakapital peab olema sisse makstud. Saab kontrollida SIIT.
- Kinnitatud peab olema majandusaasta aruanne.
- Dividende saab maksma majandusaasta aruandes kajastuva jaotamata kasumi ulatuses
- Dividendide maksmine ei tohi viia ettevõtte halvale majanduslikule seisule
- Omakapital ei tohi langeda alla lubatud piiri.
Siit leiate lisa lugemist:
Dividendide maksmine
Dividendi suuruse määramine sõltub ettevõtte kasumist, finantsolukorrast ja aktsionäride kokkuleppest. Tavaliselt järgib ettevõte kindlat dividendipoliitikat, kuid otsused võivad varieeruda aastati.
Oluline on hinnata ettevõtte rahavoogusid ja finantsseisundit, et dividendide maksmine oleks jätkusuutlik ja võimaldaks ettevõttel jätkata oma tegevust ja investeeringuid.
Lõpliku otsuse teeb ettevõtte juhatus või aktsionäride üldkoosolek, võttes arvesse eelnevalt mainitud tegureid. Soovitatav on konsulteerida raamatupidaja või finantsnõustajaga, et otsus oleks seaduslik ja ettevõtte huvides.
Dividendipoliitikast saate juurde lugeda SIIT.
Dividendide maksustamine
Residendist äriühing maksab kasumi jaotamisel ehk dividendi väljamaksmisel tulumaksu määras 20/80.
Residendist äriühing saab kolme eelneva aasta keskmise maksustatud dividendi ja omakapitali väljamakse ulatuses neljandal aastal dividendi maksustada madalama maksumääraga 14/86.
Kalkulaatori leiate SIIT.
Millal on Teil õigus dividendi saada?
Väljakuulutatud dividendide väljamaksmise kordade arv ei ole piiratud. Eeldatakse, et dividendid makstakse välja korraga. Kui äriühingul ei ole selleks piisavalt vahendeid, siis võib väljamaksmine toimuda ka mitu korda. Siinkohal ei ole vahet, millises vormis dividendid välja makstakse, kas rahalises või mitterahalises.
Üldjuhul on aga vastavalt seadusele õigus dividendidele kõigil aktsionäridel, kes on aktsiaseltsi aktsionäride registrisse kantud ühingu üldkoosoleku toimumise päeval. Teisisõnu, nad on ostnud aktsiad hiljemalt üldkoosoleku toimumise päeval.
Dividend raamatupidamises
Kui ettevõttel on kogunenud kasumit ja juhatus on esitanud dividendide jaotamise üldkoosolekule, tuleb dividendid arvestada ka raamatupidamises. Dividendidega seotud raamatupidamiskanded tehakse etapis, kui üldkoosolek on kinnitanud majandusaasta aruande ja teinud juhatuse soovituse alusel otsuse dividendide maksmise kohta. Näiteks võib dividendide maksmise tõendina lisada üldkoosoleku protokolli, mis on kõnealuse sündmuse kirjalik dokument.
2025. aastal kehtima hakkav maksumuutaused dividendidele
Kaob ära dividendi madalam maksumäär 14/86 ning füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipidamisele kuuluv tulumaks 7%. Seega 2025. aastast maksustatakse dividend üksnes maksumääraga 22/78.