Enda ettevõttes töötamine

Kas, millal ja mis lepingu alusel end oma ettevõttes tööle võtta?

Minu postituste teemad tulenevad suuresti sellest, mida kliendid meie käest kõige rohkem küsivad ehk mis on alustavate ettevõtjate kõige päevakohalisemad teemad.

Üks teema on kindlasti endale esimest korda palga maksmine ehk kas, millal ja mis lepingu alusel end oma ettevõttes esimest korda tööle võtta?

Kõige olulisem on siinkohal endale selgeks teha, kas sa soovid igakuist Haigekassa olemasolu või mitte? Kui see on ääretult oluline, siis piisab, kui igakuiselt ära maksta miinimum sotsiaalmaksu summa, milleks on käesoleval hetkel 192,72 eur/ kuus.

Järgnevalt võiksid endale selgeks teha, kas soovid maksta endale iga kuu palka või mitte ning mis summa ulatuses. Sellest oleneb, mis lepingu alusel end oma ettevõttes tööle võtad.

Enamasti sõlmivad uued juhid endaga juhatuse liikme lepingu ning enda töötamine tuleb vormistada www.emta.ee lehel olenemata töötamise liigist.
Juhatuse liikme leping annab sulle palga maksmisel paindlikkuse ehk maksad endale palka siis, kui reaalselt tuleb raha arvele.
Juhatuse liikme lepingu alusel ei maksa sa töötuskindlustusmakset. Kui peaksid töötuks jääma ning võtad Töötukassas end arvele, siis selle tõttu ei maksa Töötukassa sulle töötuskindlustushüvitist. Juhatuse liikme lepingut reguleerib Võlaõigusseadus.

Harvad on juhtumid, kui sõlmitakse endaga tavaline tööleping. Töölepingu tingimusi reguleerib Töölepingu seadus.
Tööleping kohustab sul endale maksma igakuiselt palka miinimum summas 654.00 eurot.
Seega, kui sul mõnes kuus müügitulu ei ole või on väga väikene, siis ei ole mõistlik end töölepingu alusel tööle võtta.

Oluline on meeles pidada asjaolu, et endale makstud palga pealt pead tasuma tööjõumaksud ning esitama TSD deklaratsiooni palga maksmisele järgneva kuu 10-ks kuupäevaks.

See, kui palju maksad makse oma palga pealt, saad lihtsasti teada palgakalkulaatori abil:
https://www.kalkulaator.ee/et/palgakalkulaator

Loodan, et selgitusest oli abi ning kui tekib küsimusi rohkem küsi julgesti kasvõi otse minu käest 🙂

Palju päikest ja soojust Sulle!

Diore / Riihos